• Sklep internetowy
  Sklep internetowy
 • Hunter RF Elite
  Hunter RF Elite

  perfekcyjne wyważenie kół z testem drogowym

 • Klimatyzacja
  Klimatyzacja

  przegląd i odgrzybianie

 • Serwis opon
  Serwis opon

  Jedyny taki w Warszawie

 • Darmowy
  Darmowy

  przegląd twojego auta
  przed zimą - zapraszamy!

 • Sprzedaż felg
  Sprzedaż felg

  Felgi nowe i używane

 • Autoopony.com
  Autoopony.com

  Konwaliowa 5 Warszawa

Przykładowe realizacje

 • AEZ Atlanta titan 18 Volvo XC40 1.jpg
 • AEZ Panama 20 Porsche Taycan 1.jpg
 • AEZ Panama 20 BMW X5 1.jpg
 • Dezent TV dark 18 VW Tiguan 1.jpg
 • AEZ Panama dark 19 Tesla Y Performance 2.jpg
 • AEZ Panama dark 19 Tesla Y Performance 1.jpg
 • AEZ Panama 20 Porsche Taycan 2.jpg
 • ALCAR_Hybrid_black_16_Dacia_Duster_2.jpg
 • Dezent TV dark 18 VW Tiguan 2.jpg
 • Dezent TV black 19 Peugeot 3008 1.jpeg
 • AEZ Panama dark 20 Mercedes GLE 2.jpg
 • AEZ Panama dark 20 Mercedes GLE 1.jpg
 • AEZ Atlanta titan 18 Volvo XC40 2.jpg
 • AEZ Panama dark 19 Tesla Y Performance 3.jpg
 • Dezent TV black 18 VW Golf VIII GTI 1.jpg
 • AEZ Panama dark 20 Mercedes GLE 3.jpg
 • AEZ Panama 20 BMW X5 2.jpg
 • ALCAR_Hybrid_black_16_Dacia_Duster_1.jpg
 • AEZ Atlanta titan 18 Volvo XC40 3.jpg
 • ALCAR_Hybrid_black_16_Dacia_Duster_3.jpg
 • Dezent TV black 18 VW Golf VIII GTI 2.jpg
 • Dezent TV dark 18 VW Tiguan 3.jpg

W naszym magazynie oczekuje na Państwa kilka tysięcy felg stalowych i aluminiowych oraz prawie 8000 opon nowych i używanych!

Zapraszamy

poniedziałek, 07 październik 2019 07:19

Czy parametry opon widniejące na etykietach Unii Europejskiej są tak ważne? Czy są decydującym kryterium wyboru opon?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 2012 roku Unia Europejska wprowadziła obowiązek oznaczania opon specjalnymi etykietami, na których znajdziemy ich najbardziej podstawowe parametry. Poniżej wyjaśniamy o jakie parametry chodzi:

 1. Efektywność energetyczna, inaczej opór toczenia

Opór toczenia oznacza stratę energię wynikającą z odkształcania się opony podczas jej kontaktu z jezdnią w trakcie poruszania się po drodze.

Wpływa to bezpośrednio na zużycie paliwa, a więc również ma znaczenie z punktu widzenia ekologii. Opona o mniejszym oporze toczenia zużywa mniej energii, dzięki czemu zużycie paliwa jest mniejsze, a do atmosfery dostaje się mniej szkodliwych substancji, które są przyczyną powstawania efektu cieplarnianego lub też smogu w dużych aglomeracjach.

Producenci opon w materiałach informacyjnych podają następujące informacje w temacie efektywności energetycznej:

Rzeczywiste osiągi mogą różnić się w zależności od pojazdu i warunków jazdy. Różnica pomiędzy kompletnym zestawem opon klasy A a zestawem opon klasy G może wynieść około 7,5% pod względem zużycia paliwa dla samochodów osobowych. W przypadku samochodów ciężarowych różnica ta pomiędzy zestawem opon klasy A a zestawem opon klasy F może wynieść nawet 15%.

 1. Przyczepność na mokrej nawierzchni

Hamowanie na mokrej nawierzchni jest najważniejszą właściwością opon wpływającą na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Mierzy się je w metrach od momentu rozpoczęcia hamowania do zatrzymania pojazdu. Występują oceny od A do G, przy czym nie używa się oceny D, ani G. Ocena A oznacza najkrótszą drogę hamowania. Różnice między ocenami to skrócenie lub wydłużenie dystansu hamowania przy prędkości 80 km/h od jednej do dwóch długości samochodu (3 do 6 metrów). Różnica między ocenami A a F wynosi ponad 18 metrów długości hamowania dla samochodów osobowych.

 1. Zewnętrzny hałas toczenia

Jest to hałas generowany przez opony w ruchu, mierzony w decybelach. Im więcej na etykiecie widnieje czarnych fal, tym głośniejsza jest opona. Jedna fala oznacza najniższą dopuszczalną wartość, trzy – najwyższą. Trzy fale to poziom hałasu odpowiadający obecnie obowiązującym normom, dwie fale to poziom zgodny z przyszłymi przepisami, podczas gdy jedna fala oznacza poziom niższy jeszcze o 3 dodatkowe decybele niż minimalna wartość generowanego hałasu z oznaczeniem dwóch fal. Im cichsza opona, tym bardziej jest ona przyjazna dla środowiska, zapewnia też zdecydowanie wyższy komfort jazdy. Oprócz fal na etykiecie podaje się również konkretną wartość zmierzone hałasu.

Oznakowanie za pomocą etykiet jest obowiązkowe dla opon przeznaczonych do:

- samochodów osobowych, SUV, 4x4/terenowych

- samochodów dostawczych

- samochodów ciężarowych, naczep, przyczep, autobusów

Posiadając już niezbędną wiedzę na temat etykiet UE dla opon możemy wyciągnąć kilka ważnych wniosków. Zauważmy, że na etykiecie znajdziemy jedynie trzy parametry, z których aż dwa - efektywność energetyczna i zewnętrzny hałas toczenia, powiązane są z ekologią, a tylko jeden z nich - przyczepność na mokrej nawierzchni,  ma bezpośrednie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na drodze. Musimy sobie zdawać sprawę, że opony bada się pod wieloma innymi względami - równie ważne są parametry takie jak przyczepność na suchej nawierzchni, przyczepność na zakrętach, stabilność podczas jazdy z dużą prędkością, zachowanie trakcji, podatność na uszkodzenia bieżnika i ścian bocznych, waga opon, odporność na zjawisko aquaplaningu (w skrócie przyczepność podczas pokonywania kałuży z dużą prędkością), zachowanie na jezdni ośnieżonej, oblodzonej, skuteczność odprowadzania wody, żywotność mieszanki, z której wykonana jest opona, itd. Jest tego dużo i nie wymieniliśmy nawet połowy z właściwości opon, które są brane pod uwagę przez producentów w procesie ich projektowania i produkcji. Wniosek jest taki, że o ile przyczepność na mokrej nawierzchni podana na etykiecie jest bardzo ważna, to już pozostałe widniejące tam wartości są drugorzędne. Litera A/B dla oporu toczenia pozwoli zaoszczędzić nam trochę środków, ale w przypadku samochodów osobowych nie jest to na tyle istotna różnica, aby dostrzec ją w ujęciu dnia, tygodnia, czy nawet miesiąca. W skali roku - jak najbardziej, różnica będzie zauważalna, możemy być z siebie dumni, że choćby w minimalnym stopniu przyczyniliśmy się do poprawy warunków życia naszej planecie. Z kolei generowany przez opony hałas zewnętrzny, to parametr ważny z punktu widzenia kierowcy przyzwyczajonego do wysokiego komfortu jazdy. Im cichsza opona, tym prowadzenie auta staje się przyjemniejsze. Mniejszy hałas zewnętrzny korzystnie wpływa na środowisko naturalne zwierząt i komfort życia ludzi.

Kolejną kwestią jest w jaki sposób badane są poszczególne modele opon. W warunkach testowych wykorzystuje się przeróżne samochody o odmiennej konfiguracji, warunki badania nigdy nie są identyczne, a opony testowane mogą minimalnie się różnić od wersji przeznaczonych na rynek detaliczny. Dane znajdujące się na etykietach tym samym często nie pokrywają się z rzeczywistością, gdyż to wszystko zależy od naszego stylu jazdy, naszego samochodu, jego mocy oraz konkretnej partii wyprodukowanych opon. Największe nieprawidłowości występują w przypadku opon produkowanych w Chinach - zdecydowanie odradzamy inwestycje w takie produkty.

W ramach podsumowania przy zakupie opon nie powinniśmy kierować się ich wyborem patrząc tylko i wyłącznie na etykietę UE. Przede wszystkim powinniśmy zaczerpnąć wiedzy odnośnie szczegółowych właściwości danego modelu opony na stronach producenta lub niezależnych serwisów motoryzacyjnych zajmujących się testowaniem ogumienia. Warto trzymać się renomowanych marek klasy średniej lub Premium takich jak Michelin, Bridgestone, Goodyear, Dunlop, Pirelli, Continental, itp. Opony nowe Warszawa Białołęka może Państwo zakupić TUTAJ. W razie wątpliwości związanych z zakupem polecamy wybrać się do zaufanego serwisu oponiarskiego, który z pewnością doradzi odpowiedni produkt pod kątem naszego modelu samochodu, jego mocy, stylu jazdy, pokonywanych przebiegów, jak również i co chyba najistotniejsze dla wielu z nas w odpowiedniej cenie. Czasami nie warto kupować najdroższych i najlepszych opon z danego rozmiaru jeżeli nasze auto i nasz charakter jazdy nie pozwolą nam tego wykorzystać. Tańsze mniej znane marki opon sprawdzają się równie dobrze w temacie bezpieczeństwa jak te najbardziej znane i reklamowane. Mówimy tu o oponach średniej półki takich jak Hankook, Falken, Kleber, Fulda, Uniroyal, Firestone, Vredestein, itp. Są to opony o niekiedy wyraźnie gorszych wartościach oporu toczenia i zewnętrznego hałasu, które zachowują wysoką klasę przyczepności na mokrej nawierzchni (A/B/C), natomiast ogólnie wypadają one naprawdę bardzo solidnie - gwarantują nam bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa i prowadzenia auta w każdych warunkach.

Read 783 times Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 październik 2019 07:26
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie oznacza, że wyrażasz zgodę na ich użycie. Dowiedz się więcej.          Zgadzam się