Długotrwałe eksploatowanie oleju wpływa na drastyczny spadek jego właściwości smarnych. Powoduje to nadmierne zużycie silnika od strony ciernej, co prowadzi do zatarcia gładzi cylindrycznych lub panewek wału korbowego, a tym samym remontu silnika.
Producenci samochodów wydłużają okresy wymiany oleju do 30 000 km, ale niestety jest to coraz częściej zabójcze dla silników. Większość samochodów przy takiej wymianie oleju przejedzie 100 000 km bez uszkodzenia silnika,
ale gościliśmy już w naszym warsztacie samochodowym Klientów, których silniki zatarły się przy przebiegach 60-70 tyś. km! Zazwyczaj jest tak, że auto przejeżdża 150 000 km i zaczynają się pierwsze problemy.
Między innymi stąd wzięły się awarie łańcuchów rozrządu (rozciąganie się łańcucha i głośna praca, a w konsekwencji pękanie łańcucha i remont silnika), gdyż wymuszona jazda na starym oleju doprowadzała do rozciągania się łańcucha rozrządu (napinacz łańcucha jest regulowany ciśnieniem oleju - stary olej to zbyt słabe napięcie łańcucha).
Dlatego zachęcamy Państwa do wymiany oleju maksymalnie co 15 000 km lub raz w roku!
Koszt takiej wymiany oleju razem z filtrem oleju to 98,40 zł brutto plus koszt części tj. oleju i filtra.
Kolejnym błędem w serwisowaniu nowych samochodów jest nie wymienianie oleju po pierwszych 1000-1500km przebiegu. Producenci omijają tę wymianę oleju, spuszczając fabryczny olej dopiero przy przebiegu 20-30 tyś. km!
Niestety silniki w fazie docierania wytwarzają jeszcze trochę opiłków i z tymi opiłkami jeździmy przez pierwsze 20-30 tyś. km!
Co równie istotne, to fakt, że filtr oleju, który zbiera wszyskie nieczystości i opiłki z silnika ma swoją ograniczoną pojemność. Przy tak rzadkiej wymianie oleju jak co 20-30 tyś. km, niestety nie jest w stanie zmagazynować już kolejnych zanieczyszczeń z silnika.
Wymiana oleju co 20-30 tyś. km coraz częściej skutkuje zatarciem silnika np. poprzez obrócenie panewek na wale korbowym lub zatarciem samego wału korbowego (jak poniżej).